نیم ساعت یا دو ساعت؟

اگه شما یه خواننده ی حرفه ای باشید، پس هر روز تمرین دارید. یا ملودی های مختلف رو تمرین می کنید، یا اینکه روی تکنیک های صوتی مختلف کار می کنید. موفقیت در استفاده از صدا، با تمرین روزانه به دست میاد و هیچ وقت، هیچ خواننده ی حرفه ای، یک هفته و یک ماهه و یک ساله حرفه ای نشده. اما این دوره ی طولانی که ما با پشت سر گذاشتنش می تونیم به موفقیت برسیم اگر درست و اصولی تمرین کنیم، میتونه کمتر و کمتر بشه. یکی از ویژگی های تمرینِ درست و حسابی، وقت و زمان مناسب برای تمرین هست. سوال اینه که چقدر باید در روز تمرین کنیم تا به موفقیت برسیم؟

همیشه حوصله دارید؟

اگر شما هم مثل من، گاهی حوصله ی خودتون رو هم ندارید، برای تمرین کردن خیلی خودتون رو اذیت نکنید. ما انسان ها روحیات مختلفی داریم و گاهی طبق شرایط روزگاری که در اون هستیم، مشکلاتی یا دغدغه های فکری برامون پیش میاد که مانع تمرین درست و درمون میشه. پیشنهاد می کنم این طور مواقع خیلی سریع به دنبال کارهایی برید که حال و روزتون رو درست کنه. قرص و دارو نه! چون اعتیاد آور میشه و از لحاظ روانی بهش عادت می کنید و بعدا ممکنه بیماری های جسمی براتون درست کنه. یه موسیقی مورد علاقه؛ یه گردش کوتاه توی دشت و دَمَن! یه دورهمی ساده با خانواده و یا هر چیزی که بتونه شما رو سرِ حال کنه.

چرا اینقدر اصرار دارم که سریع حالتون رو خوب کنید؟ چون هر چقدر این وضعیت روانی تداوم پیدا کنه، ممکنه توی صداتون هم تغییرات و تحولاتی ایجاد بشه که براتون دردسرساز باشه.

میزان زمانی که شما در روز تمرین می کنید به شدت بستگی به آمادگی روحی، جسمی و روانی تون در همون روز داره.

تمرین استاندارد

حالا وقتی حالتون خوبه و سرحالید و آماده ی تمرین صداسازی هستید چقدر باید در روز تمرین کنید؟ زمان تمرین شما بستگی به سطح تمرین تون داره. اگه تمرینات شما کاملا حرفه ایه، مثلا دارید برای دستیابی به صدای میکس و پر قدرت شدنش تمرین می کنید، کمترین زمان تمرین شما نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه هست.

اما اگه تمرین شما در سطح متوسط و مقدماتی و ابتدایی هست مثل یادگیری لیپرول و تانگ تریل و …، بیشتر از نیم ساعت تمرین کردن میتونه شما رو خسته کنه.

این میزان از تمرین فقط برای یک بار نیست؛ شما اگه می خواید به بهترین نتیجه ها دست پیدا کنید، باید حداقل در روز دو مرتبه تمرین کنید. دو مرتبه تمرینی که اصولی و حرفه ای انجام بشه. تمرینات تون هم حتما باید روزانه باشه! یعنی هر روز باید تمرین کنید وگرنه تأثیراتی که از تمرین ها می گیرید نصفه و نیمه خواهد بود.

نتیجه

در پایان می فهمیم که هر شخص حرفه ای باید هر روز به طور میانگین 20 تا 25 دقیقه به تمرین تکنیک های مختلف صداسازی بپردازه.

 

اگه می خواید بهترین نتیجه ها رو از تمرین صداسازی بگیرید، بهترین زمان تمرین، بین ساعت 17 تا 19 عصره!